Motinos pienas

NOROS IKSTENOS ROMANO MOTYVAIS

(iš latvių kalbos vertė Laura Laurušaitė)

Inscenizacijos autorė ir režisierė – BIRUTĖ MAR

Choreografė ir režisierės asistentė – SIGITA MIKALAUSKAITĖ

Dailininkė – INDRĖ PAČĖSAITĖ

Muziką kūrė ir parinko – ANTANAS KUČINSKAS

Vaizdo projekcijų autorius – KAROLIS BRATKAUSKAS

Šviesų dailininkas – AUDRIUS JANKAUSKAS

VAIDMENIS ATLIEKA:

Motina, Dukra – Birutė Mar

Giedotoja – Virginija Skirmantė

Premjera – 2021.09.28 Vilniuje, Meno forte

Trukmė – 1 val. 15 min.

Spektaklio sukūrimą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba

Spektaklis „Motinos pienas“ sukurtas žinomos šiuolaikinės latvių rašytojos Noros Ikstenos romano motyvais. Tai motinos ir dukters istorija sovietinėje Latvijoje 1969-1989 metais, o taip pat – šalies istorija nuo sovietinės stagnacijos iki nepriklausomybės paskelbimo. Viskas labai atpažįstama – ir sovietinė mokykla, ir stingdantis sistemos negailestingumas, ir artėjančios laisvės nuojauta… Taip pat, atsigręžimas į dar netolimą praeitį kelia esminius klausimus ir apie mūsų šiuolaikinės visuomenės būsenas ir pasirinkimus.

   Spektaklyje Birutė Mar kuria du vaidmenis – motinos ir dukters. Motina – gydytoja, tremtinio dukra, iš kurios sovietų valdžia atima viską: ne tik profesinę ateitį ir tapatybę, bet ir gyvenimo džiaugsmą bei prasmę. Jos dukra – mamos priešingybė, iš prigimties kupina gyvenimo geismo. Tai pasakojimas apie emocinę ledo sieną, kuria motina atsitveria nuo dukters – iš meilės ir noro apsaugoti. Apie nemeilę, kuri kaip išsigelbėjimas; apie aplinką, kur nuodais virsta viskas – netgi motinos pienas.

SPAUDA, ATSILIEPIMAI

Aušra Gudavičiūtė “B.Mar premjera “Motinos pienas” – spektaklis apie tylą: “Ir mano mama taip norėjo apsaugoti mane” (15min.lt, 2021.09.27)

Laima Vincė “A play that engages the full palette of the human soul” (www.laimavince.lt, 2021.09.30)

Astrida Petraitytė “Noros Ikstenos “MOTINOS PIENAS”: Birutės Mar versija” (Atsisiųsti: “Kultūra”“Draugo” šeštadieninis priedas, JAV lietuvių dienraštis, 2021.10.09, skaityti 5 psl.)

Aušra Gudavičiūtė “B.Mar spektaklis “Motinos pienas”: nostalgiškas sovietinis vagonas, riedantis tragedijos bėgiais” (15min.lt, 2021.12.21)

D.Matvejevo nuotraukos