“DOSTOJEVSKIO ANGELAI”

Vieno veiksmo spektaklis Fiodoro Dostojevskio kūrinių motyvais

LT A4 dostojevskio angelai

Scenarijaus autorė ir režisierė – Birutė Mar

Kompozitorius – Antanas Kučinskas

Dailininkė – Kristina Norvilaitė

Režisierės asistentė, choreografė – Sigita Mikalauskaitė

Spektaklio personažai:

 Dost angelai 04 foto-D.Matvejev©  Dost angelai 02 foto-D.Matvejev©  Dost angelai 05 foto-D.Matvejev©  Dost angelai 03 foto-D.Matvejev©  Dost angelai 06 foto-D.Matvejev©
Kunigaikštis Myškinas  Nastenka Nikolajus Stavroginas  Grušenka  Berniukas

fotografas: D.Matvejevas


Vaidina: Birutė Mar
Spektaklio trukmė – 1 val.
Spektaklis vaidinamas rusų kalba.
Premjera – 2015m. lapkričio 11d. Tarptautiniame kamerinių teatrų pagal F.Dostojevskio kūrinius festivalyje Staraja Rusoje (Rusija); 2016m. balandžio 2d. Lietuvos rusų dramos teatro Mažojoje salėje.
Vilniuje spektaklis rodomas Lietuvos rusų dramos teatre (www.rusudrama.lt)

Spektaklio „Dostojevskio angelai“ pagrindu pasirinkti fragmentai iš rašytojo romanų „Idiotas“, „Broliai Karamazovai“, „Demonai“, apysakos „Baltosios naktys“ bei apsakymo „Berniukas prie Kristaus eglutės“.

Scenoje prabyla skirtingi F.Dostojevskio herojai – Nastenka iš „Baltųjų naktų“, kunigaikštis Myškinas („Idiotas“), Nikolajus Stavroginas („Demonai“), , Grušenka („Broliai Karamazovai“) bei mažasis herojus iš apsakymo „Berniukas pas Kristaus eglutės“. Visuose rašytojo sukurtuose personažuose, kaip ir visuose mumyse, pasak F.Dostojevskio – glūdi „ano pasaulio“ daigai. Tik jų dėka mumyse egzistuoja tiesos ir išminties, sąžinės ir pasirinkimo laisvės, meilės ir tikėjimo pradai.

«… Бог взял семена из миров иных и посеял на сей земле, и взрастил сад свой, и взошло все что могло взойти, но взращенное живет и живо лишь чувством соприкосновения своего таинственным мирам иным если ослабевает или уничтожается в тебе сие чувство, то умирает и взращенное в тебе…»

/F.Dostojevskis „Broliai Karamazovai“/

Nuotraukos iš spektaklio:

fotografas: D.Matvejevas

Birutė Mar:

Kažkada, teatro studijų Sankt Peterburge metais, nemaža savo studentiškų darbų kūriau „pagal Dostojevskį“ – rašytojo kūryba tapo savitu žmogaus prigimties tyrinėjimo kamertonu.

Likimas taip susiklostė, kad ir vėliau, grįžus į Lietuvą, teko vaidinti Dostojevskio herojes – Poliną („Lošėjas“, rež. A.Maksimovas, Vilniaus rusų dramos teatras), Matriošą („Demonai“, rež.J.Vaitkus, LNDT), Falalėjų („Stepančikovo dvaras“, rež. J.Vaitkus, LNDT). Dažnai galvodavau, kodėl beveik kiekviename rašytojo kūrinyje egzistuoja personažai keistuoliai – tarsi žeme vaikščiojantys žmonės-angelai, gyvenantys apnuoginta, atvira širdimi?

Sako, visi gimstame angelais, vėliau tai užmirštam. Pasaulyje žmogui tenka ilgai klaidžioti, kol atranda savo tikrąją prigimtį – tuomet žmogus ima švytėti. Turime tarytum atsiskirti nuo savęs-angelo šioje žemėje, kad vėl pas jį sugrįžtume. Tačiau per visą žemišką gyvenimą išlieka ilgesys kažko iš anapus… Šiapus esame tarsi vienasparniai angelai, besiilgintys savo „antrojo sparno“, Ir tas ilgesys padeda žmogui išlikti žmogumi.

Tai – bene svarbiausia visų F.Dostojevskio kūrinių tema, jo genialios kūrybos leitmotyvas.

Spektaklio „Dostojevskio angelai“ eskizas pirmąsyk buvo parodytas 2015m. lapkričio 6-11d. Velikij Novgorode ir Staraja Rusa miestuose (Rusija) vykusiame tradiciniame XIX tarptautiniame kamerinių teatrų pagal Dostojevskio kūrinius festivalyje.

Tarp dešimties festivalyje pristatytų F.Dostojevskio sceninių interpretacijų, naująjį spektaklį iš Lietuvos lydėjo sėkmė – jis pelnė net du festivalio apdovanojimus: aktorė Birutė Mar apdovanota diplomu ir prizu „už geriausią moters vaidmenį“, taip pat „Dostojevskio angelai“ pelnė „žiūrovų simpatijų prizą“.

Spektaklis „Dostojevskio angelai“ Staraja Rusa mieste (kur rašytojas gyveno ir kūrė paskutiniais gyvenimo metais) buvo parodytas lapkričio 11-ąją, F.Dostojevskio gimimo dieną. Tą pačią dieną Šv.Georgijaus sobore buvo aukojamos atminimo mišios už rašytoją.

http://teatrvn.ru/news/365/

Spauda, atsiliepimai

“Dostojevskio angelai grįžo su prizais”. Apie F.Dostojevskio teatrų festivalį Staraja Rusoje (Menų faktūra, 2015.11.17)

“Aktorė Birutė Mar į sceną paleis Dostojevskio angelus” (www.lrytas.lt, 2016.03.31)

Birutė Mar: “Ilgesys padeda žmogui išlikti žmogumi” (bernardinai.lt, 2016.03.31)

“… Lietuvių teatro meistrės spektaklis “Dostojevskio angelai” – tai pavyzdys vis retesnio šiuolaikiniame mene reiškinio, kuomet teatras peržengia savo paties ribas ir tampa kažkuo daugiau nei vien sceniniu veiksmu. Toks teatras, kaip ir antikinėje Graikijoje, leidžia patirti katarsį ir veikia taip, kad spektaklio bendraatlikėju tampantis žiūrovas (nes pasakyti „žiūrovas“ būtų per maža), išgyvena kažką panašaus į dvasinį sukrėtimą, po kurio jau nieko nebėra ir nebebus, kaip buvo.”

                 (Barbara Lekarczyk-Cisek “Dostojevskio angelai ir Birute Mar”, 2016m. Lenkija)

…     

Radijo laida rusų kalba 2016.04.02 – pokalbis su Birute Mar apie premjerą “Dostojevskio angelai” Lietuvos rusų dramos teatre (LRT fonoteka)
 …

Tarptautiniai festivaliai, gastrolės:

XIX tarptautinis kamerinių teatrų pagal F.Dostojevskio kūrinius festivalis Velikij Novgorode ir Staraja Rusoje /Rusija, 2015/

Tarptautinis monospektaklių festivalis “Atspindys” /Visaginas, Lietuva, 2016/

Tarptautinis teatro festivalis “Wrostja” /Vroclavas, Lenkija, 2016/

D.Tamulevčiūtės vardo Lietuvos profesionalių teatrų festivalis Varėnoje /Lietuva, 2016/

Minsko valstybinis jaunimo teatras – spektaklio gastrolės /Baltarusija, 2016/

Tarptautinis jaunimo teatrų festivalis Košice /Slovakija, 2017/

Tarptautinis teatro festivalis “Druskininkų vasaros teatro sankryža” /Lietuva, 2017/

Tarptautinis teatro festivalis “Belaja veža” Breste /Baltarusija, 2017/

Tarptautinis moterų teatro festivalis “Marija” Kijeve /Ukraina, 2017/

“Europos kultūrų festivalis – Lietuva”. Poznanėje /Lenkija, 2017/

Monospektaklių dienos iš renginių ciklo “T1A” Liubline /Lenkija, 2018/

Tarptautinis teatro festivalis “Melpomena Tavriji” Chersone /Ukraina, 2018/

Tarptautinis teatro festivalis “Vasara – gyva ugnis” Druskininkuose /Lietuva, 2018/

Tarptautinis monospektaklių festivalis “Umouno” Polocke /Baltarusija, 2019/

Tarptautinis teatro festivalis “POPOLAM” Rakverėje /Estija, 2019/

Apdovanojimai:

Geriausios aktorės“ apdovanojimas ir žiūrovų simpatijų prizas – XIX tarptautiniame kamerinių teatrų pagal F.Dostojevskio kūrinius festivalyje Velikij Novgorode ir Staraja Rusoje /Rusija, 2015/

“Grand prix” tarptautiniame teatro festivalyje “Druskininkų vasaros teatro sankryža” /Lietuva, 2017/

Apdovanojimas “Už geriausią moters vaidmenį” tarptautiniame teatro festivalyje “Belaja veža” Breste /Baltarusija, 2017/